Jump to content
Sign in to follow this  
redakce

Klácel František Matouš

Recommended Posts

Klácel František Matouš

7.4.1808 - 17.3.1882

Rodák z České Třebové, ale jeho cesty člena řádu augustiniánů jej zavedly do Brna, kde se tento filozof, národní buditel a utopický socialista (B. Němcové původně určený spisek Listy přítele přítelkyni o původu socialismu a komunismu) aktivně účastnil revoluce v letech 1848 - 1849, zejména jako redaktor Moravských novin. Byl za tuto činnost zbaven všech možností pedagogické a veřejné práce a musel žít osamělým klášterním životem až do roku 1869, kdy se odstěhoval do USA a tam také v Belle Pailne skonal. V Americe se snažil zakládat mezi krajany bratrstva vzájemné pomoci a lásky, ale neměl větší úspěch.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By redakce
   Arbes Jakub
   12.6.1840 - 8.4.1914

   Rodák z pražského Smíchova, kterýse již v mládí, po absolvování reálky, rozhodl věnovat literatuře, žurnalisticea divadlu, což pak realizoval zejména jako odpovědný redaktor Národních listů adramaturg Prozatímního divadla. Pokoušel se o básně a překlady, ale jeho hlavní tvůrčí přínos spadal do oblasti sociálních románů (Moderní upíři), fantastických povídek a tzv. romanet (Newtonův mozek aj.).
  • By redakce
   Absolon Karel
   16.6.1877 - 6.10.1960

   Vědec, univerzitní profesor a spolupracovník Moravského muzea v Brně. Absolvoval gymnázium v Brně a geografiia zoologii na univerzitě v Brně. Jako paleontolog, archeolog a speleolog se zasloužil o všestranný výzkum Moravského krasu (rodák z Boskovic) a o prozkoumání dalších lokalit s pozůstatky pravěkého člověka (neandrtálce) na Moravě (jeskyně Pekárna v Moravském krasu, Věstonice, Předmostí u Přerova). Prováděl také výzkumy v zahraničí, zejména na Balkáně. Žil a pracoval většinou v Brně, ale působil také jako docent a posléze profesor na univerzitě v Praze.
  • By redakce
   Konstantin
   asi 827 - 14.2.869

   Pocházel ze Soluně (řec. Thessaloniké), jeho otec byl zástupcem tamějšího stratéga (správce), dosazený Byzancí. Vystudoval císařskou dvorskou univerzitu v Konstantinopoli a oblíbil si zejména filozofii - proto byl někdy nazýván Konstantin - Filozof. Získal nižší kněžské svěcení a nějakou dobu strávil v klášteře. Spolu s bratrem Metodějem podnikl misijní cestu k Chazarům, při níž nalezl údajně hrob sv. Klimenta. V roce 863 byli oba bratři vysláni na Velkou Moravu. Cílem jejich mise bylo vyložit lidu ve srozumitelném jazyce křesťanskou věrouku a vychovat domácí moravské duchovenstvo jako předpoklad pro církevní samostatnost Velké Moravy. Na cestu se oba důkladně připravili. Konstantin sestavil pro potřeby písemnictví zvláštní písmo - hlaholici a přeložil část bohoslužebných knih a textů (evangelia, Proglas, začal překládat i celou bibli). Po příchodu na Velkou Moravu oba bratři hlásali evangelium, vyučovali a připravovali kandidáty kněžství. Protože bylo zapotřebí vyřešit některé církevně právní otázky a vysvětit moravské duchovní, odebrali se se svými žáky v roce 867 do Říma. Konstantin ovšem v Římě onemocněl, vstoupil do kláštera a přijal jméno Cyril. V Římě v témže roce zemřel a byl pohřben v bazilice San Clemente. Zprávy o jeho životě přinášejí tzv. Panonské legendy, tj. Život Konstantina a Život Metoděje, které vznikly později v byzantském prostředí. Konstantin byl prohlášen za svatého a v roce 1981 vyhlášen spolu s Metodějem a sv. Benediktem patronem Evropy.
  • By redakce
   Pospíšilové Jan a Jindřich
   * 22.4.1945 a 23.3.1942

   Bratři Pospíšilové zahájili neuvěřitelně dlouhou společnou kariéru hráčů kolové, během níž se stali celkem dvacetkrát mistry světa (1965, 1968 - 1981, 1984 - 1988). V roce 1979 byli vyhlášeni nejlepšími sportovci Československa. Jejich život byl a je spojen s Brnem.
  • By redakce
   Hudec Alois
   12.7.1908 -

   Představitel vrcholných sportovců, kteří vyrostli v řadách Sokola. Narodil se v obci Račice u Vyškova, pracoval napřed jako dělník v brněnské Zbrojovce, později jako bankovní úředník v Brně. Odnesl si několikrát nejvyšší ocenění z gymnastických mistrovství světa, v roce 1931 v Paříži na kruzích, na bradlech, na hrazdě a v celkovém hodnocení, v letech 1934 a 1938 na kruzích, ale největšího úspěchu dosáhl na tomto nářadí v roce 1936 na olympiádě v Berlíně. Reprezentoval Československo ve sportovní gymnastice ještě krátce po roce 1945, ale potom upadl do zapomnění.
×
×
 • Create New...