Přejít na obsah

Horská stezka Wadi Shawka v Ras Al Khaimah


Recommended Posts

Spojené arabské emiráty mají krásnou přírodu a je přitom spíše jen menšina jejích obyvatel či turistů, kteří by ji znali více zblízka. Měli jsme s dcerkou možnost absolvovat horskou túru v okolí Wadi Shawka a rádi bychom se zde o naše poznatky podělili. Vše začalo fotografiemi naší známé Yvony, která zde v emirátech provozuje průvodcovské služby - byli na nich kamenité kopce mimo civilizaci, horská údolí i wádí s palmovými háji, tedy rozhodně něco, co jsme si se sedmiletou dcerkou nechtěli nechat ujít. Po několika výpravách se jsme si tuto stezku zamilovali a pravidelně se na ni vracíme.

Kde tedy začít? Doprava k výchozímu bodu stezky trvá z Dubaje asi 50 minut jízdou po dálnici E102 směrem na Maleha. Jedná se o nezpevněné parkoviště poblíž Shawka Dam Park, kde stezka začíná a kam se i vrací. Jeho souřadnice jsou [25.10397401664146, 56.03905596023203] Parkoviště slouží nejen horským turistům ale i výletníkům, kteří chtějí navštívit vodní přehradu Shawka Dam s přilehlým parkem nebo přilehlé přírodní koryto (wádí), jež se v období dešťů naplňuje z hor stékající vodou.  

Zatímco stezka samotná je dobře udržovaná a tím (až na asi jednu vyjímku) bezpečná a schůdná, chybí na ni zcela jakékoli  turistické značení, ukazatele vzdálenosti atd., budete tedy odkázáni na vlastní GPS nebo intuici. Po půlhodince chůze se již ocitnete mimo zjevné záchytné body civilizace a můžete se cítit příjemně nebo méně příjemně 'ztraceni' v moři kamenitých kopců.

Při jedné z výprav se nám stalo, že jsme podcenili rychlost, jakou můžeme s dcerkou jít a s ohledem na již krátící se den jsme začali podléhat lehké panice nevědíc, kam stezka před námi vede, kam se vrací, a kolik času nám na ní zbývá. Připojil jsem proto níže mapku, které vám zjednoduší orientaci i plánování výletu dle vašich možností.

mapa.jpg.ca4c0f3508396ce763b4dd86a352d9b7.jpg

Výlet, který bych vám nejvíce doporučil, je na mapce značen červenou barvou, jeho délka je 7km a může trvat díky občasným strmým výstupům i klesáním bez delšího zastavování 2-3 hodiny. Plánujte jej tedy nejlépe 4 hodiny před západem slunce a dříve. Okruh také nabízí 3 'zkratky', které jsem na obrázku vyznačil zeleně a se kterými vznikají celkem 4 cesty ze kterých lze vybírat podle chuti a možností.

Náš výlet začíná na zmíněném nezpevněném parkovišti, kde se dá zaparkovat s jakýmkoli vozidlem - není třeba offroad (žlutá hvězdička na mapě). 

parking.thumb.JPG.0cf07debfe0e199f693929fe8c2f6c72.JPG

Je třeba překročit přilehlou silnici a na protějším svahu vyhledat tenkou stezku, jež se vine po svahu nahoru, to už je stezka vyznačená na mapě červeně po které budeme postupovat po zbytek výletu ve směru hodinovýcy ručiček. První úsek vypadá jako na dalším obrázku a brzy si všimneme stíněného odpočívadla s kamennými lavicemi, kde se dá spočinout a posilnit se na další cestu.

01.thumb.JPG.b485db20d2a87058dc880bb4a3325eb7.JPG

Poté vás stezka povede po dalších svazích s krásnými vyhlídkami až k prvnímu rozcestí, kde se nabízejí tři možnosti.


1. Doprava po strmém svahu nahoru - zkratka 1. Ta je zajímavá tím že nás vynese na jeden z vyšší vrcholů 'pohoří', na jehož špici je vybudovaná spevněná vyhlídka a je odsud vyhlášený výhled na pohoří Hajar a západ slunce.

02.thumb.JPG.3860b05b1ebe6f1e391ab6d3d7f5b21b.JPG

Z vrcholu pak můžete sestoupit po táhlém betonovém schodišti zpět dolů k vodní přehradě a k parkovišti. Tuto variantu jsme zvolili během naší první návštěvy a byla fantastická. Je však třeba zmínít, že schodiště, které vede z vrcholu dolů, je velmi strmé, nemá častá odpočívadla a nemá ani jakákoli zábradlí. Bylo tedy trochu výzvou po něm sejít dolů, ale zvládli jsme to včetně míjení ostatních lidí v protisměru. Sestoupili jsme tak až na úroveň přehrady a po silnici kolem ní se vrátili zpět k parkovišti.

05.thumb.JPG.22ff7c4d51aef57ca833a0d96f5781e6.JPG

2.  Druhou možnou odbočkou z rozcestníku je doprava po svahu dolů - zkratka 2, jež nás přivede na polovinu velkého červeného okruhu a jím zpět k úrovni přehrady, odkud poté opět můžeme po silnici až k parkovišti. Zde nás potká na posledním úseku před přehradou tento okamžik na obrázku níže, kdy je cesta velmi strmá, drolivá a bez zábradlí, a tady je třeba být opatrní hlavně s menšími dětmi.

06.thumb.JPG.873959f4b4d64ea9e14b343426919725.JPG

3. Doleva po táhlém a strmém svahu nahoru - dál po červené. My jsme se však při naší druhé výpravě vydali z rozcestníku dál po červené stezce a byli jsme odměněni krásnými výhledy na přilehlé kopce. Konečně dorazíte ke druhému rozcestníku, který nabízí odbočku doprava dolů (na mapě 'zkratka 3'), která nás opět napojí na velký červený okruh, po kterém se lze vrátit zpět k přehradě a parkovišti. První úsek této odbočky vypadá následovně:

03.thumb.JPG.fd3e0442ffade03b3d0afbebed6c8511.JPG

Po několik stech metrech klesání se dostanete k poslednímu  odpočívadlu s přilehlými WC. To se nachází v široké  planině, která se vlévá do mohutného Wadi Shawka, které je přístupné i off-road auty a je častým cílem víkendových výprav a kempování.

04.thumb.JPG.016fa79a9fae50c07992ce05aebe23e9.JPG

Místo poslední odbočky bych však všem doporučil se zmíněným zkratkám vyhnout a absolvovat červený okruh celý. Obzvláště poslední jeho díl (ten na mapě úplně napravo) nabízí krásné výhledy na údolí. Z místa posledního odpočívadla s WC se cesta vrací zpět údolím, až se po několika poměrně strmých i když menších kopcích vrátí až k přehradě. Z přehrady zbýva cesta po silni zpět k výchozímu bodu na parkovišti. Po cestě si po levé straně můžeme zblízka prohlédnout konstrukci samotné přehrady i menší parčík s občerstvením, který našince spíše nezaujme. O to víc se mu mohou líbit pohledy na prazdné řečiště jež se v době dešťů plní z hřebenů stékající vodou.

07.thumb.JPG.2301d62f932c05d50495bdab2702ccef.JPG

08.thumb.JPG.efe5bd3cc0bf5ce46f5d74e3006e1739.JPG

Pár poznámek na závěr:

1. Jedná se o cestu v divoké přírodě mimo civilizaci, naplánujte si prosím cestu tak, aby vás nezaskočila tma, která by velmi ztížila orientaci i bezpečnost chůze po místy velmi úzké stezce vedoucí nad srázem.
2. Stezku bych doporučil dětem od 7 let, menší budou vyžadovat velkou pozornost aby se udrželi na úzké kamenité stezce.
3. Svačina, dostatek vody, ochrana před sluncem, hlavně v letních měsících mohou být nutností.
4. Cesta je štěrkovitá a místy drolivá, kameny ostré a tak ideální je speciální odolná obuv, ostatní nejen že neochární ale pravděpodobně se i poškodí
5. Po cestě potkáte minimum turistů, (nejvíce v pátek, kdy je den volna), nezapomeňte si přesto roušky, neboť při vyhýbání se na stezce není vždy možné dodržet požadovaný odstup.
6. Nabitý mobilní telefon a ideálně GPS.
7. Oblečení - v zimních měsících může foukat nepříjemný studený odpolední vítr
8. Po cestě si můžete všimnout ještěrek, jež odpočívají na vyhřátých kamenech

 

Jestliže se vám výlet líbil, ozvěte se s vašimi dojmy a budete-li mít jakékoli dotazy, rád se na ně pokusím odpovědět

Mějte se krásně :)

MS

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 0
  • Založeno
  • Poslední odpověď

Nej autoři v tématu

Nej dny

Nej autoři v tématu

Obrázky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...