Přejít na obsah

Al Khawaneej Pond Park


Recommended Posts

Ahoj, když jsem minule popisoval svoji zkušenost s cyklostezkou kolem Mushrif parku, nezmínil jsem se o tom, že cyklostezka navazuje na širší cíť cyklostezek, které jsou v Dubaji v současnosti budovány za účelem oživení zájmu o cyklistiku - z důvodu propagace zelené mobility i fitness a pohybu na čerstvém vzduchu. Do roku 2022 se plánuje rozšíření současné síťě cyklostezek na 560 km. Při hledání na mapě, jak je Mushrif park na síť cyklostezek konkrétně napojen jsem objevil, že se mimo jiné napojuje ze sevení brány na cyklostezku směřující do čtvrti Al Khawaneej, kde projíždí zástavbou vil až do nově zbudovaného parku - Al Khawaneej Pond Park. Protože jsem o parku dosud nevěděl a z pohledu na Ggoogle Map vypadal zajímavě, nezbývalo než vydat se s dcerkou na večerní dobrodružství.

Čtvrť Al Khawaneej je výhradně residenční čtvrtí nacházející se stranou daleko od klasických turistických atrakcí Dubaje, není také čtvrtí kde bychom narazili na běžné expaty, nacházejí se zde totiž převážně honosné rezidence, které už bychom nenazvali vilami ale spíše sídly nebo paláci. A to je první dobrá zpráva: budete-li cestou k parku trochu bloudit, bude to jistě stát za to a možná si cestu i rádi trochu prodloužíte, abyste se potěšili pohledy na archtekturu bydlení na ČR ne tak obvyklého měřítka.

Park se jmenuje Pond Park a tedy při plném provozu se počítá s jeho napuštění vodou (ta zatím ještě chybí), jedná se tedy o inženýrskou stavbu, která svojí geometrickou formou určuje tvar parku, který ji obklopuje. Přístup do parku se odehrává z několika bran s polohou na pomyslných 3, 6, 9 a 11 hodinách jeho "ciferníku". My jsme zaparkovali před branou na 3 hodinách a vydali se na projížďku.

Google Earth.JPG

Park byl otevřen pro veřejnost v roce 2017 jako součást projektu 5 plánovaných nových parků a je vidět že je nový a moderní svojí vybaveností, osvětelním, dostupností pro vozíčkáře, povrchy. Co je pro cyklisty i chodce a maminky s kočárky důležité, že má 3 samostatné navzájem se neprotínající stezky - nejpomalejší pro chodce s kočárky (s betonovou zámkovou dlažbou), pro fitness chodce a běžce (se sportovním odpruženým povrchem) a pro cyklisty/bruslaře (s velmi hladkým betonovým povrchem, který ani po 3 letech provozu nevykazuje popraskání). Tyto stezky se nejen že neprotínají a jeji uživatelé se tedy navzájem neohrožují, ale jsou i dále zajímavě děleny zelení. Mezi stezkami jsou navíc travnaté plochy, které budou jistě hojně využívány pro tradiční rodinné pikniky. Toto řešení je opravdu vynikající a na Dubaj neobvyklé, stávající parky nebo stezky jsou často více zaměřené na jednu 'disciplínu' a ostatní opomíjejí (Např. rozsáhlé trávníky bez cykolostezky v Zabeel parku), tohle řešení se nám moc líbilo. 

02.jpg

Další výhodou parku je že jeho cyklotrasa měří asi jen 1,5 km, je tedy snadné uzpůsobit počet koleček výdrži dětí a odpadá tak nervozita s rešením defektu na cyklostezce delších tratí třeba v pouští v oblasti Al Qudra. V autě jsme s dcerkou řešili, kolik v parku asi bude lidí, při pohledu na sídla, která jsme míjeli cestou jsem odhadoval že ne mnoho, že přece zdejší obyvatelé mají specifický životní styl, nevím zda to bylo tím, nebo jen horkým letním večerem, ale park byl příjemně prázdný. 

01.jpg

Při jízdě parkem jsme si dále všímali dvojice toalet, rozsáhlých stíněných pískovišť oddělených podle věku dětí 2-5 a 6-12 let s moderními atrakcemi, nejrůznějších soukromých zákoutí, altánků. Potěšil i bezbariérový přístup ať už řešný rampami zpřístupňující zapuštěná pískoviště nebo vyhraněnými 'parkovacími stáními' pro vozíčky vedle laviček.

03.jpg

 Cyklozstezka v parku je poměrně úzká a je tak určena na opatrnou a pomalejší jízdu, pelotonové jezdce spíše odradí, ti si však jistě najdou svoje místo jinde, ať na obvodu Maydan nebo na Al Qudra.

Cyklostezku hodnotíme plným počtem bodů a budeme rádi, když zaujme i vás a třeba nám napíšete o vaší zkušenost s ní. :)

 

Poloha v rámci Dubaje je zde:

https://goo.gl/maps/ADNWA7RpLjEojQQd7

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 0
  • Založeno
  • Poslední odpověď

Nej autoři v tématu

Nej dny

Nej autoři v tématu

Obrázky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...