Přejít na obsah

Recommended Posts

Všem milovníkům pohybu na čerstvém vzduchu bych rád doporučil nově otevřenou cyklostezku v Dubaji v okolí Mushrif Parku.

Mushrif park je znám svým jedinečným charakterem, který je daný jeho na Dubaj poměrně neobvykle kopcovitým terénem, rozsáhlým porostem poměrně starých a vzrostlých stromů a mezi nimi procházející cyklostezkou o délce asi 4.4 km. Mushrif je také rájem ptáků - není zde těžké zahlédnout dudky, papoušky, holuby či menší dravce. Vedle již starší vybavenosti jako jsou bazény, dětská hřiště a podobně, je zde i sídlo jezdeckého klubu The Winners, nedávno otevřené prolézačky pro dospělé Aventura a nejnověji otevřeného planetária (Al Thuraya Astronomy Center).

Nejobvyklejší doprava do parku je autem, platba vstupného 10,- AED za auto se provádí na místě pouze prostřednictví dubajské karty NOL, kterou znáte z placení ve veřejné dopravě / v metru. Existující a mezi místními oblíbená cyklostezka uvnitř parku probíhá zhruba podle diagramu níže:

Mushrif Park - 4km.JPG

Dnes bych se rád více zmínil o nově zprovozněné cyklostezce, která má délku téměř přesně 10km a která vás jistě potěší - ať jste-li cyklisté dospěláci či máte malé děti jako my a hledáte pro ně aktivity na léto - pro naši sedmiletou je večer strávený zde pokaždé zážitek. Abychom se vyhnuli letním dubajským teplotám, osvědčilo se nám začít jízdu v 6 večer a dokončit ji až po západu slunce. Hodí se tak připomenout vybavit se osvětlením na kolo a lahví vody, dobré je mít i zvonek na kolo, protože na stezce patrně nebudete sami. Již si ji oblíbili nejen rekreační cyklisté ale i ambicióznější jezdci, chodci a při průjezdu parkem pak narazíte i na hrající si děti a je dobré jim o sobě moci dát vědět.  

Kudy tedy stezka přesně probíhá? Jak vidět na obrázku dole stezka začíná při severní bráně do parku a objíždí park ze západu podél čtvrti Mirdif (konkrétně podél právě se dokončující novostavby obytného komplexu Mirdif Hills), dále podél čtvrti Shorooq a vrací se do Mushrif Parku z jížní brány. Je zajímavé že při vjezdu do parku po cyklostezce není vyžadováno žádné vstupné.

Mushrif Park - 10km.JPG

Jestliže nemáte v plánu strávit v parku více času a zajímá vás pouze jízda po stezce, pak doporučuji zaparkovat auto před severní branou. Odtud se pak vydat po stezce na sever a pokračovat po ní proti směru hodinovách ručiček. My jsme na ní ocenili kvalitní asfalt, výborné osvětlení a značení, náš oblíbený úsek je podél čtvrti Shorooq, kde se nabízí jak dlouhé průhledy na duny a údolí parku tak výhledy do ulic a vilek čtvrti  Shorooq. 

IMG-3748.jpg

Do parku se tak vrátíte jižní branou, za kterou se můžete rozhodnout zda k severní bráně vydáte parkem buď po směru hodinových ručiček jako na mapce nahoře (zde je klidný a plochý terén, budete míjet Aventuru s občerstvením) anebo proti směru hodinových ručiček přes náročnější táhlý kopec, zato s výhledy na Mushrif Park, odměnou vám při této volbě může být pohled na planetárium (či jeho návštěva) nebo při troše štěstí na jezdce na koních, kteří jsou právě na večerní projížďce pouští.

Mushrif Park - Ane.jpg

 

Pro nás je tento výlet pokaždé zážitkem a na Dubaj poměrně neobvyklým výletem v přírodě, který rádi doporučujeme dál. 

Budeme rádi, když potěší i vás a budete-li chtít ozvěte se s vašimi dojmy a zážitky :)

 

Poloha parku v rámci Dubaje:

 

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
 • Martin upravil nadpis u Cyklostezka Mushrif Park
 • Odpovědi 0
 • Založeno
 • Poslední odpověď

Nej autoři v tématu

Nej dny

Nej autoři v tématu

Obrázky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

 • Podobné příspěvky

  • Od Martin
   Ahoj, když jsem minule popisoval svoji zkušenost s cyklostezkou kolem Mushrif parku, nezmínil jsem se o tom, že cyklostezka navazuje na širší cíť cyklostezek, které jsou v Dubaji v současnosti budovány za účelem oživení zájmu o cyklistiku - z důvodu propagace zelené mobility i fitness a pohybu na čerstvém vzduchu. Do roku 2022 se plánuje rozšíření současné síťě cyklostezek na 560 km. Při hledání na mapě, jak je Mushrif park na síť cyklostezek konkrétně napojen jsem objevil, že se mimo jiné napojuje ze sevení brány na cyklostezku směřující do čtvrti Al Khawaneej, kde projíždí zástavbou vil až do nově zbudovaného parku - Al Khawaneej Pond Park. Protože jsem o parku dosud nevěděl a z pohledu na Ggoogle Map vypadal zajímavě, nezbývalo než vydat se s dcerkou na večerní dobrodružství.
   Čtvrť Al Khawaneej je výhradně residenční čtvrtí nacházející se stranou daleko od klasických turistických atrakcí Dubaje, není také čtvrtí kde bychom narazili na běžné expaty, nacházejí se zde totiž převážně honosné rezidence, které už bychom nenazvali vilami ale spíše sídly nebo paláci. A to je první dobrá zpráva: budete-li cestou k parku trochu bloudit, bude to jistě stát za to a možná si cestu i rádi trochu prodloužíte, abyste se potěšili pohledy na archtekturu bydlení na ČR ne tak obvyklého měřítka.
   Park se jmenuje Pond Park a tedy při plném provozu se počítá s jeho napuštění vodou (ta zatím ještě chybí), jedná se tedy o inženýrskou stavbu, která svojí geometrickou formou určuje tvar parku, který ji obklopuje. Přístup do parku se odehrává z několika bran s polohou na pomyslných 3, 6, 9 a 11 hodinách jeho "ciferníku". My jsme zaparkovali před branou na 3 hodinách a vydali se na projížďku.

   Park byl otevřen pro veřejnost v roce 2017 jako součást projektu 5 plánovaných nových parků a je vidět že je nový a moderní svojí vybaveností, osvětelním, dostupností pro vozíčkáře, povrchy. Co je pro cyklisty i chodce a maminky s kočárky důležité, že má 3 samostatné navzájem se neprotínající stezky - nejpomalejší pro chodce s kočárky (s betonovou zámkovou dlažbou), pro fitness chodce a běžce (se sportovním odpruženým povrchem) a pro cyklisty/bruslaře (s velmi hladkým betonovým povrchem, který ani po 3 letech provozu nevykazuje popraskání). Tyto stezky se nejen že neprotínají a jeji uživatelé se tedy navzájem neohrožují, ale jsou i dále zajímavě děleny zelení. Mezi stezkami jsou navíc travnaté plochy, které budou jistě hojně využívány pro tradiční rodinné pikniky. Toto řešení je opravdu vynikající a na Dubaj neobvyklé, stávající parky nebo stezky jsou často více zaměřené na jednu 'disciplínu' a ostatní opomíjejí (Např. rozsáhlé trávníky bez cykolostezky v Zabeel parku), tohle řešení se nám moc líbilo. 

   Další výhodou parku je že jeho cyklotrasa měří asi jen 1,5 km, je tedy snadné uzpůsobit počet koleček výdrži dětí a odpadá tak nervozita s rešením defektu na cyklostezce delších tratí třeba v pouští v oblasti Al Qudra. V autě jsme s dcerkou řešili, kolik v parku asi bude lidí, při pohledu na sídla, která jsme míjeli cestou jsem odhadoval že ne mnoho, že přece zdejší obyvatelé mají specifický životní styl, nevím zda to bylo tím, nebo jen horkým letním večerem, ale park byl příjemně prázdný. 

   Při jízdě parkem jsme si dále všímali dvojice toalet, rozsáhlých stíněných pískovišť oddělených podle věku dětí 2-5 a 6-12 let s moderními atrakcemi, nejrůznějších soukromých zákoutí, altánků. Potěšil i bezbariérový přístup ať už řešný rampami zpřístupňující zapuštěná pískoviště nebo vyhraněnými 'parkovacími stáními' pro vozíčky vedle laviček.

    Cyklozstezka v parku je poměrně úzká a je tak určena na opatrnou a pomalejší jízdu, pelotonové jezdce spíše odradí, ti si však jistě najdou svoje místo jinde, ať na obvodu Maydan nebo na Al Qudra.
   Cyklostezku hodnotíme plným počtem bodů a budeme rádi, když zaujme i vás a třeba nám napíšete o vaší zkušenost s ní.
    
   Poloha v rámci Dubaje je zde:
   https://goo.gl/maps/ADNWA7RpLjEojQQd7
    
  • Od Martin
   Ahoj všem v Dubaji a především obyvatelům čtvrtí přilehlých k parku Mushrif! 
   Bydlíte-li v Mirdif, Mizhar či Shorooq, jistě Vás potěší, že v Mushrif parku byla otevřená nová atrakce a sice Adventura Park - atrakce pro odreagování a protažení se i trochu adrenalinu. Visuté prolézačky včetně zipline jsou již zprovozněny a stojí za návštěvu.
   Podrobnosti atrakce jsou na adrese zde: http://www.aventuraparks.com

   Zdroj fotografie a více o atrakci na The National
    
   Poloha Aventury v Dubaji:

  • Od Martin
   Dnes bych se rád podělil o jedno soukromé tajemství, místo v poušti, o kterém se běžný smrtelník asi nedozví a kam se vyplatí vydat na půldenní výlet z Dubaje za krásnými písečnými dunami, ať sami nebo s přáteli, kteří nás příjeli navštívit. 
   Bydlíte-li v Dubaji, není úplně jednoduché dostat se do čisté panenské pouště, z dosahu všech dálníc a telegrafních vedení. A tak jsme při jedné cestě z Dubaje do Al Ain hledali zastavení na dálnici, ze kterého by se dalo do jinak oplocené pouště dostat. A našli jsme!
   Tím místem je nenápadné dálniční odpočívadlo asi 60 km od Dubaje (35 minut jízdy autem) - viz mapka a GPS souřadnice níže. Po zaparkování se vydejte brankou v plotě (zřejmě z důvodu ochrany před velbloudy vstupujícími do dálnice) vpravo, která vás zavede k velbloudí farmě. Tu spravuje skupinka beduínů, kteří vás rádi nechají vyfotit se s jejich svěřenci. Můžete všek farmu zcela i obejít a vydat se pěšky dál do pouště, tak daleko, až celá dálnice zmizí z dohledu a vy se ocitnete upřostřed písečného moře dun. Za naskytnuvší se pohled a pocit výlet určitě stojí. 
   Pár tipů:
   Při cestě zpět z pouště se můžete u beduínů zastavit a po fotografování se s velbloudy jim nabídnout malý bakšiš, určitě jim udělá radost. Sami si o něj neřeknou. O víkendu je možné potkat i pana majitele Emirátčana, který vás stejně jako kdysi mne, může pozvat na čaj. Nepodceňte počasí, výlety v letním poledním v horku nelze doporučit s malými dětmi, teploty můžou být snadno padesátistupňové a písek tak horký, že po něm nelze bosou nohou chodit. Vezměte si s sebou láhev vody a v euforii myslete na cestu zpět, sledujte, zda vítr nesmazává vaše stopy v písku. Při fotografování pečujte o vaši techniku, jemňoučký písek se dostane do každé štěrbinky včetně zoomovacích kroužků objektivu, když fouká vítr, oceníte i šátek přes ústa. O několik kilometrů dále po dálnici můžete využít odbočky, který Vás po dálnici vrátí zpět do civilizace - Dubaje.  
  • Od Martin
   Ahoj všem, 
   rád bych se dnes podělil o zajímavou službu Udrive, která byla v Dubaji zprovozněna, kterou jsem dnes poprvé vyzkoušel a která mi přijde revoluční a velmi praktická. Jmenuje se Udrive.
   Jedná se o moderní alternativu taxislužby, kdy ovšem řídíme sami auto, které si v naší blízkosti vyhledáme na mapě v aplikaci telefonu. Po odřízení auto zase zanecháme v cíli naší cesty a poplatek se nám strhne z účtu.
   Hlavní výhody :
   Cesta vyjde i 3x levněji než běžné taxi, konkrétně 0.5 AED / minutu (viz ceník) Auto řídíme sami, a z toho plynoucí pohodlí, zastavení, pozastavení, plánování delšího výletu Pohodlí 'objednání' vozu v případě, že je v naší blízkosti. Nevýhody :
   Není zaručené, že auto je zrovna tam, kde bychom si ho zrovna přáli mít (např. ráno u domu a večer u práce) a tak někdy zůstaneme odkázáni na taxi Některé oblasti (třeba okrajové čtvrti Dubaje) jsou méně pokryté něž jiné, což pramení podobně jaku u taxi z přirozené poptávky  Zajímavosti:
   Benzín je při dočerpání na stanici zdarma, je jen povinností řidíče ho dotankovat v případě, kdy hladina klesne pod určitou hranici Při doporučení nového klienta, získá uživatel kartu, která mu usnadní odemykání / zamykání vozu (jinak je třeba to provést přes mobilní aplikaci) Pocit kdy přistupujeme k cizímu vozu bez klíčů a bez peněz, nastoupíme a řídíme (je asi něco co našim dětem bude běžné?) A jak to tedy dnes probíhalo v mém případě?
   Kolega v práci, který nemá vlastní auto, mi o službě před časem nadšeně vyprávěl a jistě ve mne hned zažehnul jiskru zájmu. Těšil jsem se, až si službu vyzkouším v době, kdy půjde moje auto do servisu. To se stalo dneska a tak jsem si:
   Založil účet na stránce Udrive (šlo by to i přes aplikace v telefonu, ale vypňování formulářů by nebylo tak pohodlné) - k tomu jsou musel poskytnout základní údaje o pasu, řidičáku, vízu, platební kartě, také 'selfie' na kterém držím vlastní řidičský průkaz Po asi hodině byl účet ověřen a založen, emailem jsem obdržel unikátní PIN Nainstaloval jsem so do telefonu aplikaci Udrive (Obrázek) Po pracovní době jsem se podíval na aplikaci, zdali je v blízkosti nějaký volný vůz - a měl jsem štěstí, auto v typické zeleno-bílé barvě stálo zaparkován asi 50 metrů od naší kanceláře V aplikaci jsem si auto 'zvolil' a na 10 minut zarezervoval (po dobu, než k němu dojdu) Po příchodu k autu jsem pomocí aplikace odemkl vůz (stiskl jsem na telefonu odemkout a v autě cvaklo a odemklo se) Po nastoupení se ozval hlas, který se mne zeptal, zda není auto špinavé nebo viditělně poškozené (nebylo), pak pokynul otevřít skříňku, s 'čtečkou a klíčem' (Obrázek) Do čtečky jsem zadal svůj PIN čímž se z ní uvolnil klíč od auta a hlas mi následně pokynul, abych vůz nastartoval Od té doby se začal počítat čas užívání vozidla a všechno další probíhalo jako při běžném řízení Po zastavení v místě bydliště jsem v aplikaci potvrdil, že chci auto trvalo opustit (Obrázek) Již vně auta jsem je přes aplikaci zase uzamkl, čímž se pro mne tato jízda ukončila. Budu doufat, že tam zůstane přes noc, abych s ním mohl zase zítra do práce Budete- li mít chuť, můžete službu vyzkoušet, a budete-li se zde chtít podělit o vaše zkušenosti s ní, rád se o nich dozvím.
   Mějte se krásně.
    
  • Od Martin
   Prodloužený víkend nám dovolil uskutečnit jednu z nejdelších výprav, která se dá z Dubaje v rámci Emirátů podniknout a sice 3,5 hodinovou jízdu do pouště Rub' al Khali, která se z jihu ze Saudské Arábie vlévá do Emirátů. Strávili jsme zde 3 dny, které se pokusím popsat v některých z příštích příspěvků. Zatím jen videoochutnávka  Napište, kdo jste tam byli také.
    
    
×
×
 • Vytvořit...