Přejít na obsah

Saúdská princezna: Co bych změnila ve své zemi


Recommended Posts

'Jedním z největších kritiků saúdské společnosti je princezna Basma. Z Londýna, kde řadu let žije, kritizovala už vládu, omezování práv saúdských žen i náboženskou policii. V rozhovoru pro BBC uvedla, co vše by chtěla změnit. Během interview zdůraznila, že je na starověkou kulturu své vlasti velmi hrdá, ale že potřebuje zavést základní občanská práva.

"Mluvím jako dcera krále Saúda, bývalého vládce Saúdské Arábie. Můj otec založil první ženskou univerzitu, zrušil otroctví a pokusil se zavést konstituční monarchii, která by oddělila funkci krále od premiéra. S lítostí musím říct, že má milovaná vlast v současnosti není stále tím, čím dříve slibovala," prohlásila Basma Bint Saúd Bin Abdúl Azíz.

"Jako dcera, sestra, (bývalá) manželka, matka, podnikatelka a novinářka předkládám několik věcí, které bych si přála, aby se v Saúdské Arábii změnily," uvedla.'

Celý článek je na iHNed na adrese zde.

Na BBC News v angličtině zde.

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
 • Odpovědi 0
 • Založeno
 • Poslední odpověď

Nej autoři v tématu

Nej dny

Nej autoři v tématu

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

 • Podobné příspěvky

  • Od Martin
   „Saúdská Arábie nemá stanovený minimální věk pro uzavírání manželství. Tato skutečnost vede k několika nešťastným důsledkům. Za prvé, mladé dívky, ve věku osmi let, bývají někdy vyvdávány svými rodiči. Jejich smlouva obvykle zahrnuje statnou platbu budoucím manželem, který bývá často o desetiletí (ne-li generace) starší než nevěsta. Různé zprávy včetně těch od saúdských výzkumníků se shodují na tom, že manželství není nic pro malé děti a to jak z důvodů jejich psychického tak i fyzického zdraví. Dětská manželství jsou také odsuzována většinu společností na celém světě a fakt, že Saúdská Arábie dovolí v této tradici pokračovat, ji vystavuje kritice.

   Saúdská média nyní oznámila, že Ministerstvo spravedlnosti se chystá oznámit minimální věk pro uzavírání manželství. Ministerstvo zatím není připraveno říci, o jaký věk se bude jednat, neboť ten je stále předmětem diskusí.

   Hlavním problémem, se kterým se ministerstvo potýká je, že dětská manželství mají v oblasti dlouhou tradici a islámem nejsou zakázána. Při pohledu do historie islámu je patrné, že i Mohammed, ve velmi jiné době, si vzal Aishu v mladém věku - různé zprávy uvádějí, že jí bylo 8, 9 nebo 13 let.

   Skutečnost, že něco co není zakázáno podle náboženského vyznání ale neznamená, že nemůže být zakázáno státem. I otroctví je povoleno uvnitř islámu (stejně jako je uvedeno v textech křesťanství a judaismu). Ale společnosti na celém světě včetně Saúdské Arábie v roce 1960 otroctví postavily mimo zákon. Nejen, že názory se mění v průběhu doby, ale i v důsledku okolností. Zatímco dětská manželství mohla mít smysl v minulosti, kdy byly společnosti malé a pod neustálou hrozbou zničení, dnes tomu tak již není. Saúdská společnost dnes žije většinou ve městech, kmeny a kmenové identity jsou méně důležité, společnost ví více o psychologii a fyziologii mladých žen. Instituce manželství je zároveň v Saúdské Arábii je pod velkým tlakem, velká část z nich končí rozvodem. Povolení dalšího negativního faktoru tak vyřešení problému nepomůže.

   Přestože žádný věk zatím nebyl oznámen, očekávám, že bude stanoven na 13 let. Nebyl bych překvapen, kdyby to bylo 16, ale pochybuji o tom, že Saúdská Arábie půjde na 18 let, ačkoli mnoho z jeho sousedů takovou hranici stanovenou mají. Saúdové chodí na kompromis a věk 13 let se mi jeví jako nepravděpodobnější. To neznamená, že tento věk je stanoven navždy, jako přijatý limit se může později změnit. S tím jak se saúdská společnost mění, protože saúdské ženy se neustále vzdělávají a chodí do zaměstnání, ubude postupně rodičů, kteří se domnívají, že jejich finanční záchrana spočívá v tělech svých vlastních dcer.“

   Přeloženo ze zdroje: XrdArabia
×
×
 • Vytvořit...