Přejít na obsah
  • příspěvků
    8
  • komentářů
    6
  • zobrazení
    27 978

Kulturní šok


Alena Tabet

17 402 zobrazení

Kulturní šok. Tenhle pojem je vážná věc. Psychologové ho definují přesně a jasně, což ale pro moje záměry není zrovna nutné. Nakonec ani účelné. Považujme za kulturní šok všechny pocity a dojmy, které jsou vyvolány novými zkušenostmi v cizím, v našem případě cizokrajném prostředí. A když už se mluví o šoku, je vcelku jasné, že ty pocity a dojmy budou spíš negativní (ale ty kladné nebo neutrální se přímo nevylučují).

Žiju už přes tři roky v Bahrajnu a pozoruju, že překvapením není a asi dlouho nebude konec. Každou chvíli nějaká novinka. Třeba před týdnem jsem s jednom rijádském autoservisu zjistila, že nemá cenu žádtn motorový olej po litrech, protože nikdo nebude přesně vědět, kolik to je. Tady se prostě prodává na kila. Logiku v tom nevidím, ale dá se tomu přizpůsobit dosti snadno.

Motorový olej na kila patří do kategorie dojmů neutrálních. Stejně jako třeba stravovací návyky. Britové na oběd snědí sandwich a jsou spokojení, zatímco my se neobejdeme bez teplého jídla, a málokterého Bahrajnce byste přesvědčili, aby si v poledne dal palačinky nebo buchtičky se šodó jinak než jako dezert, protože sladká hlavní jídla prostě nejsou v místním seznamu hlavních chodů zahrnuta. Při běhu na delší trať, jako třeba ve smíšeném partnerství, už to může být trochu otrava, ale budiž, to se zvládne. Tolik tedy k překvapením, která nejsou až tak zásadní a spíš pobaví, než by vás začaly frustrovat.

Teď by na řadu měla přijít překvapení kladná a já nepochybuju, že existují, ale nějak si na žádný dobrý příklad nedokážu vzpomenout. Kdy jsem si při svých výletech do ciziny řekla: To je vynikající! Škoda, že tohle u nás nemáme! Horká voda na zalití čaje a instaní polévky v čínském vlaku? Jenže to tam páchlo, netopilo se a lidi seděli a stáli úplně všude, takževlastně ne vždycky byl ke kotli s vodou přístup. Nene, to není ten správný příklad. No co, vzpomenu si časem.

Negativní šok se dostaví, když jsme konfrontováni s něčím, co jsme nečekali, a realita nás zasáhne ve stavu naprosté nepřipravenosti a zároveň se jedná o fakt, který je v přímém rozporu s našimi zásadami. Tak například. Při už zmiňované cestě do Saúdské Arábie jsem měla poprvé příležitost navléknout si abáju. Ženy v téhle černé uniformě vídám každý den a měla jsem zato, že jsem na novou módní realitu připravená. A tak zcela.

Vezměme popořádku. V abáji je horko. Protože musí být dlouhá, plete se pod nohy. Obličej orámovaný černým šátkem najednou vypadá jako zhaslá hvězda a celý den strávíte jeho úprvami, protože to klouže. (A s tím se nepachtí jenom začátečnice). Ale co, příště si dokážu poradit líp. Při výběru obleku vezmu v úvahu ještě jednu horní vrstvu, na schodech si nesmím zapomenou abáju (v mezních slušnosti) vykasat (nebo se mrknu, kde je eskalátor) a na upevnění šátku vezmu pár vlásenek a hlavně si to předem vyzkouším doma. Na co si ale určitě nezvyknu je, že s abájou si oblékíte i novou osobnost. Najednou je vás kdosi, o kom rozhodují jiní, někdo, kdo se musí držet při manželově boku jako kuře u slepice, kdo nemůže jít do obchodu naproti koupit mléko, někdo, kdo musí poslouchat, kdy a s kým může nastoupit do výtahu Ne, některé zvyklosti se zažít nedají, nemůžete je změnit, a přitom jsou zcela nepřijatelné. Ty způsobují stav šoku, řekněme, chronického.

Tak se mi asi nikdy nepodaří srovnat s tím, že když poslušně stojím v řadě na odbočení, vždycky se najde pár chytráků, kteří se předběhnou (a nikdo je nepotrestá), že někteří lidé jsou si rovnější než jiní (že plat záleží na tom, kde jste se narodili), že když vám někdo odkývá, že to a to zařídí, většinou ani nehne prstem, že hodiny jsou dobré k přibližné orientaci, ne abychom dorazili na čas, a že když se řekne Inshallah (Dá-li Pán), vlastně to znamená ne...

No a o všech těch překvapeních, ať už milých nebo ne, bych se chtěla v tomto blogu trošku rozepsat.

PS: Ještě pořád jsem nepřišla na žádný příklad pozitivního kulturního šoku. Ale to přijde. Inshallah.

Původně pro www.blog.idnes.cz.

1 komentář


Recommended Comments

Kraaaaasne jsi to tu popslala, souhlasim se vsim, krome te Saudske Arabie, jelikoz tam jsem jeste nemela bohuzel (nebo bohudik) sanci se podivat. Ditus

Odkaz ke komentáři

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...