Přejít na obsah

Dívka v abáji


Martin

4 174 zobrazení

Každý Evropan si jí hned všimne a nespustí z ní oči. Sleduje každý její pohyb, detail, chtějíce objevit nějaké tajemství ze zahaleného života. Zatímco u dívky v abáji s černými rukavičkami i závojem přes oči není zdálky jisté, stojí-li k Vám čelem či zády, zblízka je možné začít objevovat..

Tak třeba že z pod abáje mohou vyčuhovat tenisky či domácí pantoflíčky, jindy hennou ozdobené ruce. I ty ale jsou někdy zakryté a pak vidíme, jak v restauraci pod černý závoj brčko zasunuje, usrkává, jindy ptáme se, jak pod černým závojem ten celý velký oběd zmizí? Manžel té ženy sedí s dětmi naproti v kraťasech a tričku. I on má někdy práci. To když v kině přisednu si na své místo vedle ní, ta tiše se hned zvedá a přesedá si se svým mužem tak, aby snad se mnou nemusela sousedit.

V abáji se dá i sportovat, rychlou chůzí se procházet, v abáji se dá i u moře na písek usednout, vstoupit do moře a po kolena či vsedě se v něm smočit.

Někdy pomalého řidiče na ulici omluví, když se ukáže, že je to právě, ano dívka v abáji - jak by mohla úzkým průzorem reagovat včas? Jindy přede mnou při čekání na červenou - kapucku odhaluje a účes urovnává, možná si myslí že ji nevidím, nebo ví, že ano?

Abájou dívka může se vyjadřovat i bouřit, jako s Monou Lisou na zádech z moderní mozaiky vyskládané dívka usmívala se na všechny, jež porozuměli tomuto jejímu tajemství. Úsměv té dívky jsem neviděl, jen její krásné hnědé oči.

2 komentáře


Recommended Comments

No vida, jak poeticky se da o abaji napsat. Nedavno jsem navstivila Saudskou Arabii a pri te prilezitosti jsem mela prilezitost si ozkouset, jak se takova cerna parada nosi. Kdyz jsem se na svoji utopenou bledou tvar divala v zrcadle, doslo mi, ze ne kazdemu cerna slusi. Uz se nedivim, ze se arabske zeny tak vyrazne maluji. Asi to bude mit i jine duvody. Treba ze oblicej je jedina cast tela, kterou se prezentuji na verejnosti - pokud tedy primo nenosi zavoj.

Dovedu si predstavit, ze abaja ma ruzne prakticke duvody, ktere ale zcela souvisi s jinym chapanim postaveni zeny ve spolecnosti. Z meho pohledu to byla starost navic. V abaji je vedro a mota se pri chuzi pod nohy. Kdy mit na hlave satek a kdy ne, je veda, ktere rozumeji ti, kteri v Saudske Arabii delsi dobu pobyvaji. V hotelove lobby mi rikali, at si satek nedavam, ze budu vypadat jako vesnicanka, a na placku pred Narodnim muzeem, kde si ve vecernim vedru hraly deti a hlidaly je zahalene matky, me nas pruvodce zcela panicky nutil satek okamzite vytahnout, nebo ze budou neprijemnosti! Jiny kraj, jiny mrav, tak je to treba brat a byt vdecny (vdecna) za to, ze v nasich zemich to funguje jinak.

  • Like 1
Odkaz ke komentáři

Kamaradka prodavajici telefony mi vypravela, jak k ni dnes do prodejny prisla mlada zena v abaji, chtela koupit nedostatkovy Iphone. Kolem ni pobihala jeji dvojcatka. Zatimco s nekym vzrusene telefonovala, po tvarich ji stekaly slzy. ‘Proc placate?’, ptala se ma znama. ‘Uz se vam nekdy stalo, abyste nekoho milovala a on vas ne? Muj muz mne nemiluje.’ ‘Urcite Vas miluje, vzdyt ma s Vami dve krasne deti.’ ‘Nemiluje, jinak by si nechtel vzit druhou zenu.’’Vy ten telefon chcete koupit pro nej, aby videl, jak ho mate rada?’ Prikyvla. Kdyz do prodejny prisli dalsi zakaznici a zena sklonila tvar, aby ji nebylo videt.

Odkaz ke komentáři

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...