Přejít na obsah

Jaké je to je být řidičkou v Bahrajnu


Alena Tabet

6 599 zobrazení

Text byl puvodne publikovan na serveru www.autembezpecne.cz. Kopiruju ho sem, do blogu pro pripad, ze by nekdo rad pridal svuj komentar...na coz se tesim. Urcite vas na zdejsich silnicich ledaco prekvapilo...! Nebo treba zdejsi realitu videte jinak nez ja...

Takovou typickou bahrajnskou řidičkou může být třeba má známá Nadia. Pochází z hlavního města Bahrajnu Manamy a své první auto dostala, když jí bylo osmnáct. Řidičskou kariéru začala s otcovým tři roky starým Lexusem, s interiérem vyvedeným v béžové kůži.

Dnes je jí pětadvacet a řídí letošní model Porsche Cayenne. Interiér je tentokrát v oranžovém odstínu. Auto jí koupil milující manžel a k tomu ještě investoval i do pěkného čísla na značku.

Hezká SPZ je na Bahrajnu něco jako značkové oblečení. Prostě se pozná, kdo na co má. Nadiino auto zdobí tři čtyřky a tři pětky. Význam to nemá žádný. Manžel se sice snažil sehnat číslo, které by vystihlo datum narození jejich dcery, ale to bohužel nebylo k mání. I tak do elegantně symetrického čísla investoval v přepočtu kolem 50 000 Kč – poptávka je velká.

Nadia samozřejmě pochází z velmi bohaté rodiny a stejně tak se vdala. Jezdit autem je pro ni naprostá nutnost. Systém veřejné dopravy je omezený a využívá ho pouze nejchudší část populace. Pro muslimskou ženu v Bahrajnu se solidním zázemím něco takového vůbec nepřichází do úvahy.

Dojít někam pěšky je víceméně nemožné, protože po většinu roku venku panuje nesnesitelné vedro, navíc se při výstavbě města s chodci téměř nepočítá. Chybí chodníky i přechody. Ke všemu běhat po ulicích není zrovna to, co by se od slušné ženy očekávalo.

Do školy Nadiu a její sestru vozili rodiče nebo rodinný řidič, ale když se mohla za volant posadit sama, brala to jako pravý důkaz dospělosti. „Poprvé jsem se sama mohla rozhodnout, kam půjdu, aniž by u toho byli nějací svědci. Život bez vlastního auta si neumím představit,“ svěřila se mi Nadia.

Teréňáky mají bahrajnští řidiči ve velké oblibě. Autorka tohoto článku dává přednost osobnímu autu (foto vpravo).

Děti sedí řidiči na klíně

Království Bahrajn patří mezi velmi benevolentní muslimské státy. Je zde povolen alkohol, tolerují se jiná náboženství a ženy mají mnohá práva, mimo jiné i na řízení. Nezařídí si ale moc, protože cesta z jednoho konce země na druhý není delší než 80 km.

Získat bahrajnský řidičský průkaz je možné po dovršení 18 let. Každý kandidát musí absolvovat povinný počet jízd a několik málo teoretických hodin. Trénink i zkouška probíhá ve voze s manuálním řazením, ale to je pro většinu řidičů první a poslední setkání s tímto systémem.

Teoretická příprava se s tou naší nedá vůbec srovnat. Místo testu projdou zkoušení pohovorem, který netrvá déle než pět minut. Týká se všeobecných zásad, např. že dvojitou nepřerušovanou čáru bychom neměli přejíždět.

V praxi je to stejně každému jedno. Na místních silnicích najdete jenom pár druhů dopravních značek a ani těmi, co zde užívají, se zrovna neplýtvá. Spousta situací, pro které jsou u nás přesné předpisy, je tak nějak na uvážení jednotlivce.

Například před kruhovým objezdem se rozhodně nikdo neřadí do pruhů podle toho, na kolikátém exitu bude vyjíždět. Velké křižovatky mají semafory, menší sem tam nějakou stopku a zbytek se řídí tak nějak podle situace a nálady.

Ne vždycky se na silnici děje to, co byste očekávali. Málokdo používá směrovky, ale všichni klakson. Dětská autosedačka je pro většinu místních zbytečný přepych. Děti sedí kdekoli, klidně i řidiči na klíně. Na silnici je vždy třeba bojovat o každý metr, protože jestli se před vás může někdo nacpat, tak to udělá.

Čím větší auto máte, tím větší je šance, že se vás druzí zaleknou. Možná proto si tu každý, kdo na to má, pořizuje terénní auta, i když celá země je jedna velká rovina. „Spravedlnost“ na silnicích nikdo nehlídá. Pokud nejedete 300 km/h, policie se o vás skoro nezajímá. Nanejvýš se vám může stát, že dostanete pokutu za parkování nebo za telefonování při řízení.

Policie je k ženám tolerantní, a to především k těm muslimským. „Jednou jsme na dálnici míjeli policejní hlídku a řidička ve voze, kde jsem seděla já, telefonovala,“ vyprávěla mi Nadia. „Totéž řidička druhého auta. První měla na hlavě šátek a druhá blond ježka. Kamarádku Amiru ten přestupek nestál nic, Lindu z Německa 20 dinárů, čili asi 1000 Kč.“

Na silnicích buď německý luxus, nebo japonská spolehlivost

Ne všichni jsou na tom jako Nadia. Po lexusu a porsche bude jistě řídit i mercedes nebo BMW, což jsou zde standardní značky pro zámožnější klientelu. A pokud se manželovi bude dařit hodně dobře, ještě si polepší. Možná jí koupí i masserati nebo jaguar. Pár jich tu na silnicích krouží.

Střední vrstva se drží toyoty a nissanu. Kam oko pohlédne, tam ulice brázdí corrola nebo tiida. A ti, co mají peněz o něco míň, jezdí vším, co drží pohromadě. Evropským autům zde moc nevěří, protože u nás nemáme tytéž vedra jako zde v Zálivu. A o klimatizaci tu jde především.

Prší tu málo a nesněží vůbec, vzdálenosti jsou krátké a většina cest je ve městě, tudíž dobře osvětlených, a tak nároky na řidičskou zdatnost jsou minimální. Litr toho lepšího benzínu (mají tu dva druhy) stojí 6 Kč.

Technická kontrola je zcela formální, většinou se nezjišťuje ani to, jestli „stěrače stírají“, a už úředník podepisuje formulář. Jako důkaz technické způsobilosti stačí, že auto dojelo až na dopravní inspektorát.

Náhradní díly mohou být drahé, ale všechno se dá pořídit i za babku, pokud sáhnete po levné čínské kopii.

Být řidičkou v Bahrajnu je nutné, levné a v mnoha ohledech jednodušší než u nás. V zájmu vlastní bezpečnosti je ale dobré zůstat vždy ve střehu, a kdyby bylo potřeba, využít místních stereotypů o bezbrannosti ženského pokolení.

2 komentáře


Recommended Comments

Ahoj Alčo,

skvělý příspěvek! Přestože se také nacházím v Bahrajnu dozvěděl jsem se něco nového - a rád bych připojil pár svých poznámek.

Troubení - troubí se troubí, ale mám pocit, že se troubí jinak než u nás. Zatímco v Čechách se troubí jakoby zlostně a nadávkově, tady se troubí nedočkavě, ale ne hrubě, řidiči podle mne spíše říkají: "Už můžeš jet, příteli".

Při dopravních nehodách, které jsem míjel, jsem často viděl, že si účastníci podali nejdříve ruce a pak se začali bavit o tom, co se vlastně stalo, taková obecná blízkost..

Tím, že prší jen několik dní za rok a déšť bezpečně spojí nejjemnější zrníčka pouštního prachu v blátíčko - již v mírném dešti řidiči významně blikají všemi blinkry a jedou krokem, aby se snad něco nestalo i tak jsem četl, že letos se přihodilo během prvního deštivého dne 230 dopravních nehod.. Kapky deště také s sebou strhávají prach ve vzduchu a ten pak zdobí naše uschlá tmavá auta. V čechách déšť auta omývá.

Čtyřkolky - přijdou mi jako logická volba. Rodiny mají mnoho dětí, pravda někdy i manželek a jak jinak vyjet za město do pouště na piknik? Zatímco hlavní dopravní tahy jsou špičkově navržené, ty pouštní cesty jsou rozbité a malé jemné autíčko by trpělo.

Všiml jsem si také, že autoopravny nesmějí oficiálně opravit auto, byť malou odřeninu, dokud řidič nepřinese potvrzení od policie, že se o té nehodě ví.

Zayani motors nabízejí i Škodovky, jsou to vždy o krok starší modely, mají dobrou pověst, ale diesely tu nejdou - na rozdíl od Saudské Arábie - na odbyt. Benzín je levný jak píšeš a u čerpacích stanic nevystupujeme z auta. Je horko a vlhko a tak je to zařízeno, že tankuje obsluha.

Neviděl jsem tu zatím Bahrajnce, který by si sám myl auto. Nejsou tu ani myčky. Jsou tu myči - živí Indové, kteří auto za stovku v horku umyjou. Jsou nyní i na parkoviščích velkých obchodních domů, je to praktické, než nakoupíte, auto je umyté.

Pokud jde o kontrolu rychlé jízdy, mám, Alčo, trochu jinou zkušenost. Hlavní dálnici křižují policejní toyoty a běda, jel-li bych místo stovky stodvacítkou. Nejednou se rozblikali a zastavili mne. Snažili se mi však pokaždé spíše domluvit, než aby mi jako v Čechachá nebo snad v USA napařili nemilosrdnou pokutu. Policista je zase spíš ten kamarád, jako všichni tady na ostrově, ne ten lstivý robot, co čeká až v Praze zaparkuji, aby mne mohl odtáhnout. Pokuty se obecně platí při roční kontrole, kde je počítač všechny vyčíslí, když nezaplatíš, nedostaneš potvrzení na další rok.

Motorky tu moc smysl nemají, je příliš velké horko a není krajina na nějakou pěknou projížďku s alpskými výhledy.

Ještě – Bahrajn zdobil donedávna systém kruhových objezdů, ukázalo se ale, že jsou s místním přístupem spíše nebezpečné. Uvažme, že velkou část místních tvoří Indové, kteří tu vykonávají ty „nejpodřadnější“ práce. Přijeli často z nejzaostalejších indických míst, kde snad ani auto neviděli, nejde zkrátka, očekávat jejich organizovanost mysli při řízení jako známe z Evropy. Tříproudový kruhový objezd se čtyřmi exity se tak stává pastí a místní autority se rozhodly systém změnit, a objezdy se postupně nahrazují semafory.

Jak píšeš, jsou tu vidět korvety, ale i dobytčáky s indickými dělníky ze stavby. Sedí tam po patnácti na korbě unaveni z práce, stejně jako jejich řidič, bohužel právě oni jsou často nechráněni – oběťmi nehod. Vláda přicházela několikrát s návrhem tento způsob jejich dopravy zakázat, ale lobby stavebních firem, které by musely nakoupit nové kryté autobusy je asi silnější a zákaz se poněkolikáté odložil.

Chtěl bych něco veselejšího na závěr, tak třeba jak tu naši kamarádku pronásledoval jistý místní řidič. Ukázalo se, že ji honí kvůli SK vlaječce co měla přilepenou na skle. Dohonil ji a vše se vysvětlilo, myslím, že jeho manželka byla Slovenka.. :)

Díky za skvělý příspevěk, budu rád, když se i Vy ostantí podělíte o své pocity a zkušenosti!

:) Ahoj M.

Odkaz ke komentáři

Ahoj Všichni,

Jeden můj kolega, který se mnou pracoval v Saudské Arábii má trochu jinou zkušenost s bahrainskou policií.

Od nás z Al-Jubailu to není do Bahrainu tak daleko - asi nejakých 150 km. Protože je v Saudské Arábii nedostatek dobrých restaurací, jezdil kolega každý měsíc na páteční oběd do Bahrainu. Většinou vozil stavbyvedoucího a ředite. Bahrainská dálnice do Saudi je velice dobře postavená a to kolegovi nedalo a pokaždé auto proháněl nedovolenou rychlostí. Takhle jezdil asi dva roky.

Jednou ho zastavila policejní hlídka a předala mu seznam jeho prohřešků. Všechno se týkalo nedovelené rychlosti. Pak policie zavolala odtahovku a zabavila mu auto, které navíc patřilo stavbyvedoucímu.

Ta sranda se mu docela prodražila. Musel zaplatit pokutu a taxi do Saudské. Policie vrátila auto asi za týden, takže se musel zase nějak dopravit do Bahrainu, aby si auto vyzvednul.

Mejte se fajn

Luky

Odkaz ke komentáři

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...