Přejít na obsah

Recommended Posts

miso    2

Chcel by som zacat diskusiu ohladom vztahov cechov a slovakov nielen vo svete ale aj v CZ/SK.

Na uvod by som chcel povedat ze ja sam sa povazujem za absolutneho cechoslovaka a nevedel by som si predstavit ze by sa nase naroy natolko odcudzili zeby boli uplne separatne entity. Moja babka je ceska, ktora sa prestahovala na slovensko a vzala si slovaka. Paradoxom u nas v rodine je ten ze babka zacala rozpravat slovensky a k cestine sa uz velmi nevratila. Co je (aspon z pohladu) slovaka celkom zaujimavost kedze cesi nam sice rozumeju ale slovensky velmi nechcu hovorit (asi je nasa vyslovnost a vetna skladba prilis odlisna).

Este by som chcel podotknut ze z mojho pohladu su pre nas cechy vzorom a aj ked si z vas robime srandu tak vas v skutocnosti obdivujeme a chceli by sme aby ste boli k nam este milsi a privetivejsi ako ste :-)). Viem slovensko je ake je a mentalne aj aj kvoli komunistickej minulosti,mensiemu poctu obyvatelov a priemyslu sme cesku a cechom nemali velmi co ponuknut. Vzdy sme boli zaostalejsi ci uz zmyslanim ale aj ekonomicky.

Iste teraz sa situacia zmenila ale stale hrame vedlajsiu kolaj a nie sme az tak zaujimavi. No dufam ze sa situacia zmeni :-)

Vsimam si vsak ze v zahranici alebo aj na internete (rozne online hry) sa cesi a slovaci prirodzene zdruzuju aj ked vacsinu tvoria napr. slovaci tak mensina cechov sa prida aby vytvorili vacsi celok.  Taktiez neviem ci ste si vsimli ale celkom prirodzene sa aj mladi cesi dostavaju do kontaktu so slovencinou v podobe "rapu a hiphopu" (veci co velmi nemusim ale za toto ich respektujem) od slovenskej produkcie, taktiez streameri a youtuberi zo slovenska su celkom popularny co ma tesi.Je zaujimave ako sa prirodzene zdruzujeme vonku vo svete a na internete ale na lokalnej urovni nemame az taku tesnu spolupracu.

Co si myslite o tom vy ?

• Like 2

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se